Co roku każdy z nas wytwarza 8 kg elektrośmieci – podaje ONZ. Nawet 200 tys. ton tego typu odpadów zamiast do recyklingu trafia do zwykłych śmietników. O tym, że zużyty sprzęt elektroniczny, RTV i AGD należy prawidłowo segregować, przypomną mieszkańcom Torunia Nowe Bielawy.
Już w najbliższą sobotę, 26 kwietnia, odbędzie się tam akcja zbiórki elektroodpadów, którą centrum organizuje we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania (MPO) w Toruniu. Pomoże w niej specjalny punkt przyjmujący elektrośmieci, który w Nowych Bielawach działać będzie w godzinach od 10.00 do 16.00.
Każdy będzie mógł go odwiedzić, przynosząc dowolną ilość sprzętów, które powinny trafić do recyclingu. Pierwsze 500 osób, które przyłączy się do akcji, za minimum 2 kg oddanych elektroodpadów będzie mogło odebrać roślinkę doniczkową do domu.
Jak informują organizatorzy, do punktu można przynieść m.in. zepsute komputery, laptopy, telefony i smartfony, radia, zabawki na baterie czy gadżety elektroniczne. Przyjmowane będą też drobne urządzenia AGD, jak np. suszarki, tostery, blendery, lokówki, miksery, air fryery. Punkt prowadzić będzie też zbiórkę starych płyty CD i DVD oraz wszystkiego, co działa na prąd lub baterie.
– Organizowana w najbliższą sobotę akcja ma na celu przypomnienie mieszkańcom Torunia, jak prawidłowo postępować z elektrośmieciami, chroniąc środowisko, ale także swój portfel przed karami finansowymi za niewłaściwe wyrzucanie takich odpadów – mówi Anna Brzozowska z CH Nowe Bielawy w Toruniu.
– Dzięki naszemu punktowi zbiórkowemu każdy będzie mógł w bezpieczny sposób pozbyć się zepsutego i nieużywanego sprzętu. Jesteśmy przekonani, że dziś wielu torunian ma w szafkach, na strychach i w piwnicach sprzęty, które można poddać recyclingowi, tylko nie wie, jak je wyrzucić – dodaje.
Warsztaty w duchu ekologii
To nie jedyna ekologiczna inicjatywa, która odbędzie się 26 kwietnia w Nowych Bielawach. Centrum handlowe przygotowało także warsztaty dla dzieci pod hasłem „Zostań ekoinżynierem”, organizowane we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania (MPO), łączące naukę z zabawą. Podczas zajęć uczestnicy poznają zasady prawidłowej segregacji odpadów i dowiedzą się, jak ważną rolę pełni kompaktor na wysypisku. Będą też mieli okazję nauczyć się sadzić nasionka warzyw w torfowych doniczkach.
Co więcej, z materiałów recyklingowych dzieci zbudują własne modele kompaktora i robotów z odpadów. Dzięki temu praktycznie przekonają się, jak wiele rzeczy, które zazwyczaj wyrzucamy, można wykorzystać w kreatywny sposób Oprócz tego na uczestników czekają gry edukacyjne, takie jak koło fortuny, labirynty i kolorowanki, których tematyka będzie ściśle związana z ekologią. Dzieci będą także mogły posłuchać bajek o tematyce ochrony przyrody, czytanych przez ich autorki o godzinach: 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00.
Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.