Bookcrossing, czyli popularna na całym świecie idea dzielenia się książkami w miejscach publicznych np. w pociągach, na przystankach czy parkach, dotarła właśnie do Torunia. Wszystko za sprawą Centrum Handlowego Bielawy, w którym stanęła specjalna biblioteczka bookcrossingowa. To właśnie w niej można zostawić zbędne książki dla innych osób.
- Każdy z nas ma w domu książki, które zbierają kurz, które są już niepotrzebne, z którymi chcemy się rozstać, ale nie mamy serca, żeby je wyrzucić. Teraz możemy je podarować innym czytelnikom. Wystarczy je przynieść do CH Bielawy i samemu wyłożyć w naszej biblioteczce. Tam na pewno znajdą nowego właściciela - mówi Marta Drzewiecka, przedstawicielka właściciela obiektu.
W ten nietypowy sposób centrum handlowe chce zachęcić mieszkańców Torunia do dzielenia się lekturą i do sięgnięcia po książki, nawet w tak nietypowym miejscu jak centrum handlowe. Ma to być także sposób na promocję czytelnictwa oraz idei zero waste, czyli niemarnowania przydatnych wciąż rzeczy.
- Książka, nawet ta mająca 5, 10, 15 lat, wciąż zachowuje czytelniczą wartość. Sam fakt, że nie zagląda się do tych książek nie jest także powodem, aby je wyrzucać na śmietnik. Taka książka może się jeszcze przydać np. studentowi, fance romansów czy wielbicielowi horrorów - mówi Drzewiecka.
- Naszą akcją chcemy ratować takie książki, a tym samym pokazać, że rzecz zbędna dla jednej osoby, może być skarbem dla kogoś innego - dodaje.
Lektury, które pojawiać będą się w biblioteczce w CH Bielawy można swobodnie i bezpłatnie zabierać ze sobą do domu, można także je czytać w strefie relaksu, w której znajdują się chociażby pufy i fotele. Pomysłodawcy zachęcają także do tego, aby zabranych książek nie przetrzymywać, a puszczać dalej w obieg.
- Przeczytaną książkę, warto przynieść z powrotem do biblioteczki, żeby znów ktoś mógł ją ze sobą zabrać. Można także ją puścić w obieg, wśród swoich znajomych, odstąpić komuś, wypożyczyć. W ten sposób książka będzie mogła dalej żyć, być czytana - mówi Drzewiecka.
Póki co w biblioteczce w CH Bielawy znaleźć można kilkanaście książek, które zapewnił właściciel centrum handlowego i przynieśli klienci. Są wśród nich m.in. biografie, thrillery, kryminały oraz przewodniki turystyczne. Przedstawiciele centrum handlowego liczą jednak, że regały systematycznie będą się zapełniać.
- Książkę lub książki może przynieść każdy. Ważne jednak jest to, aby były one uszanowane. Jesteśmy pewni, że nasze półki wkrótce zapełnią się romansami, kryminałami, thrillerami i ciekawymi albumami - przekonuje Drzewiecka.
Biblioteczkę można znaleźć w strefie relaksu na terenie centrum handlowego.
***
Centrum Handlowe Bielawy zlokalizowane jest we wschodniej części Torunia w pobliżu DK 15 i 80 oraz autostrady A1, niecałe 15 minut od Starego Miasta. Otwarty w 2002 roku obiekt ma powierzchnię ponad 24 tys. M kw. GLA i liczy sobie 69 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znaleźć można m.in. Carrefour, Jysk, RTV Euro AGD, Douglas, Carry, Rossmann, Pepco i CCC. Zmotoryzowani mają tutaj do dyspozycji 1250 miejsc postojowych.
Blisko 60% klientów odwiedzających obiekt to dziś rodziny z dziećmi. Co roku zakupy robi tutaj ponad 4 miliony klientów. Centrum handlowe należy do portfolio Newbridge. Firma przejęła obiekt w styczniu 2018 roku. Zarządcą jest Apsys Polska Sp. z o.o.
Newbridge Poland to spółka założona w 2015 roku przez międzynarodową grupę Somerston, skupiająca się na inwestowaniu w centra handlowe typy ‘convenience’ oraz parki handlowe. Obecnie Newbridge jest właścicielem sześciu obiektów handlowych w Polsce: Centrum Handlowego Czyżyny w Krakowie, Centrum Handlowego Bielawy w Toruniu, Centrum Handlowego Guliwer w Łodzi oraz Parków Handlowych Newbridge, zlokalizowanych w Grodzisku Mazowieckim, Włocławku i Namysłowie. Więcej informacji: newbridge.com.pl
Źródło: Newbridge/CH Bielawy