Wykluczenie menstruacyjne to problem, wokół którego wciąż zbyt często przechodzi się obojętnie. Tymczasem w Polsce aż pół miliona kobiet i osób menstruujących nie stać na zakup podstawowych środków higieny – podają badania Kulczyk Foundation.
Jednym ze sposobów walki z problemem są tzw. „Różowe Skrzyneczki”, które coraz częściej pojawiają się w toaletach w przestrzeniach publicznych. Dzięki nim każdy może mieć swobodny i szybki dostęp do bezpłatnych podpasek lub tamponów. Co więcej, skrzyneczki zachęcają do dzielenia się materiałami higienicznymi.
Tego typu pojemnik właśnie pojawił się w Nowych Bielawach w Toruniu. Obiekt, we współpracy z Fundacją Różowa Wstążeczka, udostępnił go w toalecie dla klientów. Tym samym centrum handlowe trafiło na ogólnopolską mapę miejsc, które przełamują tabu menstruacyjne.
– Problem wykluczenia menstruacyjnego jest nadal bagatelizowany, dlatego warto wspierać każdą inicjatywę, która przynosi zmiany i zwiększa dostęp do środków higienicznych. Działania Fundacji Różowa Wstążeczka są doskonałym przykładem takiej inicjatywy. Dzięki nim w Polsce pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie można bezpłatnie zdobyć podpaski czy tampony – mówi Marta Wiśniewska z CH Nowe Bielawy w Toruniu.
– Od teraz również nasze centrum handlowe staje się takim miejscem. Wybraliśmy jedną z najbardziej uczęszczanych toalet, w której zamontowaliśmy skrzyneczkę. Regularnie uzupełniamy jej zasoby i zachęcamy klientki oraz pracowników sklepów do dzielenia się swoimi środkami higienicznymi z innymi kobietami i osobami menstruującymi. To mały gest, który może wiele zmienić – dodaje.
„Różowa Skrzyneczka” jest w pełni dostępna. Aby skorzystać z niej, nie trzeba wnosić żadnych opłat ani prosić o dostęp. – Z jej zawartości można swobodnie korzystać w razie nagłej potrzeby lub w sytuacji, kiedy kogoś z różnych powodów nie stać na zakup podpasek czy tamponów – mówi Marta Wiśniewska.
– Po środki higieniczne mogą sięgać zarówno osoby robiące zakupy w naszych centrach, jak i pracownicy sklepów. Jesteśmy przekonani, że takie rozwiązanie nie tylko zwiększy dostępność materiałów higienicznych, ale także da dobry przykład innym miejscom w Toruniu, jak niewielkim gestem można podjąć walkę z wykluczeniem menstruacyjnym – dodaje.
Źródło: Nowe Bielawy/Guarana PR