Bez niej nie ma życia, a jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni stanowiłaby dla niej alternatywę – mowa o krwi. Dlatego tak istotne jest dzielenie się tym drogocennym składnikiem z innymi. Taka okazja nadarzy się już 29 listopada w centrum Nowe Bielawy przy ul. Olsztyńskiej 8, gdzie na terenie parkingu stanie specjalny mobilny punkt poboru krwi. Krwiobus będzie czekał na torunian zainteresowanych oddaniem krwi w godz. od 12.30 do 17.00.
Choć każda kropla krwi jest cenna, to jak podaje RCKiK, pilnie potrzebne są rzadko występujące grupy 0 RhD- oraz A RhD-. Krew jest bowiem niezbędna w stanach zagrożenia życia, otrzymują ją m.in. chorzy poddawani skomplikowanym operacjom chirurgicznym, kardiochirurgicznym czy ginekologicznym. Także u pacjentów po ciężkich krwotokach, urazach, wypadkach, oparzeniach, pacjentów leczonych z powodu niedokrwistości i chorób szpiku kostnego, chorób nowotworowych, chorych na hemofilię, a także kobiet w ciąży i po porodzie, gdy nastąpiła znaczna utrata krwi.
Kto może oddać krew? Każdy kto ma 18-65 lat, posiada dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość), waży ponad 50 kg, czuje się zdrowy, nie chorował na żółtaczkę, a także jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miał wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała. Potencjalny dawca musi także na miejscu zapoznać się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnić odpowiedni kwestionariusz. Dawcą nie mogą być m.in. kobiety w ciąży i w czasie karmienia.
Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana. Pobór krwi poprzedzony będzie badaniem i wywiadem lekarskim, podczas którego specjalista dokona kwalifikacji przed zabiegiem.
Organizatorzy zaznaczają, że każda osoba, która decyduje się zostać honorowym dawcą krwi, przed poborem powinna być wypoczęta, wyspana, po spożyciu lekkostrawnego posiłku oraz wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin poprzedzających procedurę. Dzień przed oddaniem krwi nie należy także spożywać alkoholu oraz ograniczyć palenie papierosów.
Sam zabieg oddania krwi jest praktycznie bezbolesny i odbywa się pod okiem wykwalifikowanego personelu.
- Mamy nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do propagowania idei honorowego krwiodawstwa wśród mieszkańców, dlatego zachęcamy torunian do wizyty w krwiobusie i oddania krwi potrzebującym. To nic nie kosztuje, pobór krwi trwa 5-10 minut, jest to zabieg całkowicie bezpieczny, a ta szybko się regeneruje. Ale co najważniejsze taki prosty gest wystarczy, by uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie – mówi Marta Drzewiecka, przedstawicielka właściciela centrum Nowe Bielawy w Toruniu.
***
Centrum Nowe Bielawy zlokalizowane jest we wschodniej części Torunia w pobliżu DK 15 i 80 oraz autostrady A1, niecałe 15 minut od Starego Miasta. Otwarty w 2002 roku obiekt ma powierzchnię ponad 24 tys. m kw. GLA i liczy sobie 70 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znaleźć można m.in. Carrefour, Jysk, RTV Euro AGD, Douglas, home&you, Big Star, Carry, Rossmann, Pepco i CCC. Zmotoryzowani mają tutaj do dyspozycji 1250 miejsc postojowych.
Blisko 60% klientów odwiedzających obiekt to dziś rodziny z dziećmi. Co roku zakupy robi tutaj ponad 4 miliony klientów. Centrum handlowe należy do portfolio Newbridge. Firma przejęła obiekt w styczniu 2018 roku. Zarządcą jest Apsys Polska S.A. / www.nowe-bielawy.pl
Newbridge Poland to spółka założona w 2015 roku przez międzynarodową grupę Somerston, skupiająca się na inwestowaniu w centra handlowe typy ‘convenience’ oraz parki handlowe. Obecnie Newbridge jest właścicielem sześciu obiektów handlowych w Polsce: Centrum Handlowego Czyżyny w Krakowie, Centrum Nowe Bielawy w Toruniu, Centrum Nowa Górna w Łodzi oraz Parków Handlowych Newbridge, zlokalizowanych w Grodzisku Mazowieckim, Włocławku i Namysłowie. Więcej informacji: newbridge.com.pl
Źródło: Newbridge/Centrum Nowe Bielawy