Pasją 16-letniego Jarka z Torunia jest taniec, ma również wiele innych marzeń, które podobnie jak jego rówieśnicy, chciałby móc kiedyś zrealizować. Jego życie wywróciła jednak do góry nogami diagnoza – ostra białaczka szpikowa. Chłopiec musiał zamienić sale taneczne na sale szpitalne, ponieważ aktualnie jest w trakcie chemioterapii.
Nadzieją na całkowite wyleczenie Jarka, podobnie jak w przypadku każdej osoby chorującej na białaczkę, jest znalezienie tzw. bliźniaka genetycznego, czyli niespokrewnionego dawcy o identycznym układzie antygenów HLA, pozwalającym na przeszczep szpiku kostnego. Może to być każdy z nas.
Takie poszukiwania potencjalnego dawcy szpiku dla chłopca odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę w toruńskim centrum handlowym Nowe Bielawy przy ul. Olsztyńskiej 8.
Tam w godzinach od 11.00 do 19.00 potrwa akcja rejestracyjna skierowana do mieszkańców pod nazwą „Trzy wymazy i do bazy dla Jarka”. Jej pomysłodawcą jest Fundacja DKMS oraz społeczność I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, w którym uczył się chłopiec przed diagnozą.
Do akcji może przyłączyć się każdy, kto chciałby podarować Jarkowi najcenniejszy dar – cząstkę siebie i szansę, by żyć. Może się okazać, że to właśnie nasz szpik jest tym poszukiwanym. Aby to zweryfikować, wystarczy zarejestrować się na miejscu i wypełnić określone formularze.
Jak przyznają organizatorzy, akcja ma również na celu promować rejestrację dawców i szerzyć ideę DKMS, dzięki której możemy pomóc wszystkim chorym na nowotwory krwi. Takich pacjentów jak Jarek, którzy czekają na przeszczep szpiku, jest w Polsce co roku około 700.
Rejestracja w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych DKMS będzie prowadzona przy dwóch stanowiskach na pasażu toruńskiego centrum. Rejestracja jest bezpłatna i zajmuje około 10 minut.
- Cała procedura rejestracji trwa zaledwie chwilę, ale ta chwila, którą poświęcimy może uratować czyjeś życie. Dlatego apelujemy do mieszkańców, aby przyłączyli się do akcji i dokonali rejestracji w specjalnym punkcie w naszym centrum. Znalezienie tzw. bliźniaka genetycznego nie jest łatwe, dlatego im więcej zarejestrowanych osób, tym większa szansa, że znajdziemy odpowiedniego dawcę - zachęca Marta Drzewiecka, przedstawicielka Centrum Nowe Bielawy z Torunia.
Jak przypomina Fundacja DKMS, dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Jeśli w dalszym etapie okaże się, że nasze komórki krwiotwórcze kwalifikują się do ratującego życie chorego przeszczepu, pobierane są one albo z krwi obwodowej (80% przypadków) lub z talerza kości biodrowej.
***
Centrum Nowe Bielawy zlokalizowane jest we wschodniej części Torunia w pobliżu DK 15 i 80 oraz autostrady A1, niecałe 15 minut od Starego Miasta. Otwarty w 2002 roku obiekt ma powierzchnię ponad 24 tys. m kw. GLA i liczy sobie 70 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród kluczowych najemców znaleźć można m.in. Carrefour, Jysk, RTV Euro AGD, Douglas, home&you, Big Star, Carry, Rossmann, Pepco i CCC. Zmotoryzowani mają tutaj do dyspozycji 1250 miejsc postojowych.
Blisko 60% klientów odwiedzających obiekt to dziś rodziny z dziećmi. Co roku zakupy robi tutaj ponad 4 miliony klientów. Centrum handlowe należy do portfolio Newbridge. Firma przejęła obiekt w styczniu 2018 roku. Zarządcą jest Apsys Polska S.A. / www.nowe-bielawy.pl
Newbridge Poland to spółka założona w 2015 roku przez międzynarodową grupę Somerston, skupiająca się na inwestowaniu w centra handlowe typy ‘convenience’ oraz parki handlowe. Obecnie Newbridge jest właścicielem sześciu obiektów handlowych w Polsce: Centrum Nowe Czyżyny w Krakowie, Centrum Nowe Bielawy w Toruniu, Centrum Nowa Górna w Łodzi oraz Parków Handlowych Newbridge, zlokalizowanych w Grodzisku Mazowieckim, Włocławku i Namysłowie. Więcej informacji: newbridge.com.pl
Źródło: Newbridge/Centrum Nowe Bielawy